Grădinița cu Program Prelungit ,,Lumea Copiilor” a fost înființată la 1 noiembrie l971 în imobilul situat în Tg-Jiu, pe strada 8 Mai-actualmente 22 Decembrie 1989-Nr.13, sub patronajul Combinatului de Lianți și Azbociment Tg-Jiu.

Grădinița s-a deschis cu un număr de 80 de copii, repartizați în trei grupe conduse de un colectiv didactic competent: Voinea Magdalena-director, Olaru Magdalena, Ștef Elena, Giurgiulescu Maria, Olaru Eleonora, Strâmbeanu Maria-educatoare. Datorită numărului mare de cereri de înscriere a copiilor,în anii 1972 și 1977 au fost înființate încă două grupe de preșcolari.

La 1 ianuarie 1990, unitatea a fost preluată prin protocol  de către Inspectoratul Școlar Judetean Gorj.

Denumită inițial Grădinița cu Program Prelungit Nr.6, de la 1.06.2006 instituția preșcolară a primit actualul nume: Grădinița cu Program Prelungit ”Lumea Copiilor”. În anul 2011, unitatea de învățământ a dobândit personalitate juridică. În prezent, are ca structură Grădinița cu Program Normal Nr.31 , situată în bulevardul ”Constantin Brâncuși”.

În conformitate cu Legea învățământului (nr. 84/1995) numărul de copii la grupă s-a redus la 20 și cu aprobarea I.S.J. Gorj, începând cu data de 10 octombrie 1997, a luat ființă grupa a șasea. În  anul școlar 2017-2018, Grădinița cu Program Prelungit ”Lumea Copiilor” a înființat a șaptea grupă.

Încă de la înființare, grădinița a dispus de o bază didactico-materială corespunzătoare bunei desfășurări a activității: mobilier adecvat, cazarmament, veselă; an de an s-au realizat îmbunătățiri, asigurând condiții optime de educare și îngrijire a copiilor. Spațiile destinate procesului didactic și de relaxare: șapte săli de grupă, șapte dormitoare, o sală de mese, sunt amenajate corespunzător; de asemenea, dispunem de un cabinet medical, spălătorie, bucătărie și magazie de alimente. Încălzirea centrală (realizată în 2003 și îmbunătățită în 2018 și 2019), iluminatul modern (instalația electrică a fost înlocuită în totalitate în 2004), pavoazarea adecvată, oferă preșcolarilor o ambianță optimă. În curtea unității preșcolare sunt amplasate spații de joacă adecvate copiilor și este amenajat un teren pentru jocuri de mișcare și activități sportive.

La 1 noiembrie 1997 a avut loc aniversarea a 25 de ani de la înființarea grădiniței.

Până la 1 septembrie 1980,  grădinița a fost condusă de către doamna educatoare   Voinea Magdalena, iar de la această dată  până la 30 iunie 1989 de către domnișoara educatoare Șendroiu Maria. De la 1 iulie 1989, conducerea grădiniței a fost asigurată de către doamna profesor Fumărel Maria, iar din 2017 de doamna profesor  Bălănescu Camelia.  În perioada 1974-1978 și 1980-1981 grădinița a fost unitate de aplicație pentru elevele Liceului Pedagogic, iar in anul 1992 cursanții Colegiului Universitar Pedagogic au efectuat practica pedagogică în unitatea noastră.

Competența și dăruirea profesională a întregului personal face ca, an de an,  generațiile de copii ce frecventează grădinița noastră să fie tot mai bine pregătite pentru integrarea în clasa pregătitoare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.